Nieruchomość położona jest w Radomierowicach, w gminie Murów. Jest to teren Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, zalesiony lasami liściastymi. Niedaleko płynie rzeka Bogacica oraz znajduje się kilka stawów: rybnych i do rekreacyjnego uprawiania sportów. Odległość od Opola to ok. 40 km. Kompleksy leśne stanowią niemal 80% powierzchni parku. Stobrawski Park Krajobrazowy jest najmłodszym parkiem krajobrazowym województwa opolskiego. Na terenie parku występuje 50 gatunków roślin chronionych oraz około 140 gatunków roślin rzadkich. Występują tu: storczyki, długosz królewski, kotewka orzech wodny, lilia złotogłów, wawrzynek wilczełyko, a także rosiczka okrągło-listna. W parku żyje ponad 220 gatunków chronionych zwierząt (w tym 140 gatunków ptaków, wśród nich 21 gatunków globalnie zagrożonych), jak np.: wy-dra, bóbr, kormoran, bielik i zimorodek. Występuje tu największa ważka europejska - husarz władca. Między Bogacicą a Radomierowicami znajduje się ścieżka przyrodniczokrajobrazowa, która prowadzi przez tereny nadleśnictw kluczborskiego i turawskiego. Jest to ścieżka o długości 12km, prowadząca lasami położonymi w dolinie Bogacicy. Są to piękne tereny zarówno do pieszych, rowerowych, jak i konnych wycieczek.
Przedmiotowa nieruchomość jest budynkiem pałacowym wybudowanym w 1801 roku. W 1901 roku nastąpiła jego przebudowa. W 1999 r. pałacyk został częściowo wyremontowany. Budynek jest 4-kondygnacyjny z poddaszem użytkowym o pow. ok. 1500 m2. Pałacyk całkowicie podpiwniczony. Powierzchnia użytkowa to 834,40 m2. Do pałacu przynależy sąsiadujący budynek stajenno-gospodarczy o pow. ok. 500 m2. Wokół znajduje się działka zalesiona (między innymi dębem) o pow. 1,5 ha.
Opis techniczny:
Tereny sąsiadujące zabudowane są budynkami pałacowymi i stajnią, nieogrodzone. Nasadzenia stanowią stare drzewa, tj. kasztany, dęby, buki, świerki i ozdobne krzewy. Konfiguracja działki ze skłonem do drogi dojazdowej, kształt nieregularny. Budynek pałacowy ma konstrukcję murowo-drewnianą (mur pruski). Ściany bez spękań, są nieocieplone.
Dach drewniany dwuspadowy, kryty dachówką ceramiczną - karpiówką. Odwodnienie dachów rynnami
i rurami spustowymi ocynkowanymi.
Tynki zewnętrzne gładkie, malowane farbami klejowymi i wapnem.
Schody wewnętrzne. drewniane ozdobne i zwykłe.
Posadzki drewniane w pomieszczeniach mieszkalnych i salonach w innych wyłożone płytkami
ceramicznymi.
Stolarka okienna drewniana i PCV, drzwiowa drewniana oryginalna, klamki drzwiowe ozdobne kute.
Strych ma konstrukcję drewnianą mocowaną na śruby i wręby. W łazienkach ściany wyłożone
glazurą.
Instalacja elektryczna 230/380V, wodno-kanalizacyjna (szambo), kaloryfery panelowe. Woda czerpana przy pomocy hydroforu. Istnieje studnia głębinowa (czasowo nieczynna).
Budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków.
Stajnia - budynek niepodpiwniczony ze strychem gospodarczym. Dach kryty papą na deskach. Sufit odcinkowy, ceglany, w konstrukcji belki stalowe.
Wysokość pomieszczeń:
Piwnice: 2,45 m
Parter: 2,53 do 3,20 m
Holl: 2,72 do 4,58 m
Stajnia: 3,0m |